Budowanie przyjacielskich relacji z klientem, sposoby na dobrą komunikację biznesową.

Każdego biznesu trzeba się uczyć. Mam to szczęście, że mój biznes jest moją pasją, a firmy z którymi współpracuję to moi przyjaciele, jednak nie od zawsze tak było. Nie zawsze również praca dla przyjaciół jest prosta, dlatego naszym zadaniem jest ciągłe poszukiwanie nowych klientów. Poniżej kilka słów o sposobach na budowanie i utrzymanie dobrych relacji (nie tracąc przy tym pieniędzy), a przede wszystkim koleżeńskich relacji.

 

Artykuł to część cyklu wpisów Pracuję, bo lubię – tworzę dla przyjaciół” 

Świetne relacje z klientem – tworzenie relacji z przyjaciółmi.

Minął już czas, kiedy klienci poszukują wykonawców „na jedno zlecenie”. W związku z brakiem czasu i pędzącym światem szukamy
(ja też) osób i firm, które zaopiekują się nami kompleksowo i wyjątkowo nas dopieszczą. Dlatego tak ważne jest bycie przyjacielem. Jak się stać przyjacielem w biznesie i czy to w ogóle możliwe? Tak, wystarczy trzymać się pewnych praw.

 1. Bezpośredni kontakt. To prawda, jeden telefon zastąpi kilkanaście maili. Jeśli decydujemy się na komunikację poprzez pocztę elektroniczną musimy pamiętać, żeby zwracać się po imieniu, tak aby każdy klient czuł się wyróżniony. Nie od parady nawet w newsletterach podajesz swoje imię poza mailem. Pamiętajmy o kliencie, gdy widzimy, że dzwonił, a jest już późno, napiszmy maila o naszej niedostępności i zaznaczmy godziny możliwego kontaktu.
 2. Savoir-vivre, także mailowy. Zawsze dziękuję za odpowiedź i poświęcenie związane z poświęconym czasem.
 3. Unikanie nachalności. Utrzymujmy kontakt, jednak dajmy chwilę na ustanie się wiadomości. Każdy klient musi dojrzeć do współpracy poprzez ciągły, ale nienachalny kontakt. Nachalność jest gorsza od faszyzmu.
 4. Utrzymywanie relacji nawet po zakończeniu realizacji. Osiągnęliśmy cel, zrealizowaliśmy zlecenie? To świetnie! Nie zapomnijmy wysłać podziękowań i prośby o feedback. Dopytujmy, czy produkt/usługa spełniły oczekiwania klienta. Zbieraj opinię, by klient czuł się ważny.
 5. Dopieszczanie. Nasz czas to nasze najcenniejsze dobro. Sprawmy by każdy, mail, rozmowa, oraz spotkanie był sposobem na dopieszczenie. Nie odbierajmy telefonów podczas meetingu. Bądźmy ludźmi. Poza konkretami każdy zapamiętuje mini-ciekawostki z życia. „Zaopiekowanie” polega również na szybkim reagowaniu na problemy. Słuchajmy.
 6. Wyjątkowe podejście. Wyjątkowy klient to KAŻDY KLIENT – w miarę naszych możliwości nie przesyłajmy dalej tych samych ofert, a jeśli już wprowadzajmy w nich unikatowe mikro-zmiany w slajdach. Opierajmy nasze działania z klientem na byciu partnerem. Pozwólmy partycypować na każdym etapie projektu. Wychodźmy na przekór oczekiwaniom. Budujmy wspólną wizję projektu. Dodajmy profesjonalizm – sukces w zakresie relacji niemal jest gwarantowany!
 7. Lojalność. Bądźmy wdzięczni za każdego klienta. Budujmy programy lojalnościowe, nie tylko w postaci rabatów, ale przede wszystkim dodatkowego czasu i ciągłego budowania i poszerzania oferty.
 8. Moja perspektywa – moja wizja – mój klient. Czy podjęcie współpracy ze własną firmą by nas satysfakcjonowało? Należy przemyśleć, jak chcielibyśmy być traktowani przez klienta, czy gościa.
 9. Docenianie (klient to nie zło konieczne!) Otwartą komunikacja przede wszystkim. Na każdym etapie współpracy. Dzięki temu podejściu klienci darzą nas zaufaniem, a co najważniejsze chętnie uczestniczą w procesie twórczym dając nam przy tym więcej swobody. Im więcej o projekcie i pomysłach mówimy – tym większa szansa na luźną realizację. Trzeba być także gotowym na pewne kompromisy. Pozytywne nastawienie do zmian i uwag gwarantuje nam sukces.
 10. Baza klientów nie służy tylko i wyłącznie sprzedaży. Starajmy się pamiętać o kartkach na święta, oraz wyjątkowych okazjach. Jeśli znamy zainteresowania klienta przekażmy mu ciekawą informację dotyczącą np. spotkania autorskiego, czy zbliżającej się firmowej gali.
 11. Reakcja. Reagowanie na potrzeby klienta to klucz do zrozumienia jego potrzeb. Starajmy się rozwiązywać problemy, jak najszybciej. Jeśli jest to niemożliwe do wykonania zaznaczmy termin rozwiązania problemu.
 12. Profesjonalizm. Zdawaj relację z procesu projektowania i realizacji. Opowiedz o innych realizacjach by podkreślić swoje doświadczenie.
 13. Otwartość. Dzielenie się bazą kontaktów bardzo pomaga w budowaniu relacji. Jedno polecenie pozwala na zdobycie kolejnego, a w oczach klienta stajemy się encyklopedią potrzebnych ludzi i usług. Dzięki temu mamy z nim częstszy kontakt, bo nie wpisuje bezmyślnie zapytania w Google, tylko pisze do nas
 14. Asertywność. Angażujmy się na sto procent, ale nie dajmy sobie wejść na głowę! Stawiajmy sobie cele na miarę naszych możliwości. Inaczej, możemy zawieźć i siebie i klienta.

Co zrobić, aby nie tracić relacji biznesowej realizując projekt dla
przyjaciół?

 1. Pytajmy o zdanie, prośmy o wyrażenie opinii. Starajmy się by przyjaciel był naszym partnerem.

   

 2. Dajmy do zrozumienia, że w pełni kontrolujemy sytuację, wiemy co robimy, jesteśmy właściwą osobą na właściwym miejscu. 
 3. Okazuj osobiste zaangażowanie w rozwiązaniu problemu. 
 4. Zadbajmy o poczucie bezpieczeństwa . Nie do nas należy decyzja o podjęciu współpracy. Dajmy przestrzeń. Merytoryczne wsparcie jest naszym atutem.

   

Jak negocjować warunki z przyjaciółmi i na wciąż na tym zyskiwać?

 1. Rzetelność
  Wycenianie pracy dla przyjaciół nie polega na podaniu minimalnej krajowej. Każdy z nas z czegoś opłaca rachunki. Decydując się na współpracę „koleżeńską” pokażmy, ile warta jest godzina naszego zaangażowania. Doskonale sprawdza się opowiadanie o wycenach klientów zewnętrznych. Znajomy zrozumie, jak cenny jest nasz czas.
 2. Współpraca
  Bądźmy partnerami, program lojalnościowy to też ważna rzecz. Nie chodzi tu o zniżkę, ale traktowanie znajomych jak pełnoprawnych klientów zewnętrznych. Zarówno jeśli chodzi o wymiar poświęconego czasu, jak też czas realizacji rozwiązań i problemów.

 3. Wsparcie.
  W razie potrzeby udzielajmy rad, nie zapominajmy jednak o rozdzieleniu prywatnych stosunków od realizacji.

 4. Uczciwość.
  Mówmy szczerze o kosztach. Zarówno materialnych, jak też czasowych. Otwarta komunikacja – to prostszy zysk. 

  Podsumowując, jest wiele zasad przy budowaniu relacji z klientem. Te, dzięki którym mogę tworzyć dla przyjaciół to szczerość, lojalność, rzetelność i szybkie reagowanie na problemy. Które wy uważacie za najcenniejsze? Podajcie 3-5 zasad w komentarzach.


?

 

Niespodzianka! Przygotowałam Wam również PDF z artykułem z SALES NEWS o relacjach przyjaciel – klient. Przeczytajcie, bo warto!

Jeśli uważacie artykuł za wartościowy koniecznie podzielcie się nim ze znajomymi! Kolorowe przyciski FORWARD czekają. Kolejny wpis z cyklu Tworzę dla przyjaciół już w kolejny piątek – idealny do kawy!
A przypomnienie o nim dostaniecie zapisując się do newslettera.

Zapiszcie się koniecznie!

5 thoughts on “Budowanie przyjacielskich relacji z klientem, sposoby na dobrą komunikację biznesową.

 1. O matko, chyba personel lokalnych sklepów osiedlowych powinien się u Ciebie szkolić. Bo to jak wygląda obsługa klienta w takich miejscach to masakra. Ja z wielu sklepów właśnie przez takie złe podejście zrezygnowałam. Bardzo fajny wpis!

 2. Ja mimo wszystko jestem zdania, że z przyjaciółmi lepiej nie robić biznesów – ani również nie spoufalać się nadmiernie z innymi klientami . Należy oczywiście dbać o klienta i zapewnić mu usługi najwyższej jakości (o ile on sam nie jest wrednym bucem – bo wtedy brak mi skrupułów)…Ale jednak biznes to biznes, przyjażni lepiej w nim nie szukać – bo zawsze potem ktoś próbuje to wykorzystać.

  1. W każdej dziedzinie chodzi o znalezienie złotego środka 🙂 Jasne, że ktoś spróbuje to wykorzystać, zdrowy dystans w biznesie warto zachować również z przyjaciółmi 🙂

 3. Przejechałam się na połączeniu biznesu z przyjaźnią, ten wariant nie sprawdził się, ale gdybym nie podjęła tej próby, pewnie żałowałabym tego, a tak po pięciu latach współpracy sytuacja stała się klarowna, rozstanie było trudne, lecz firma na tym zyskała, podobnie jak mój spokój ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *