KOMUNIKACJA

Grypa dostatku, czyli 5 sposobów, jak nie wychować darmozjada.

Streszczenie:
„Affluenza” to warunek społeczny, który wynika z chęci bycia bogatszym lub odnoszącym sukcesy. Można to również zdefiniować jako niezdolność jednostki do zrozumienia konsekwencji swoich działań ze względu na jej status społeczny i / lub przywilej finansowy.

KLUCZOWE PODEJŚCIA

• Affluenza jest chorobą społeczną, która występuje u osób na wysokich stanowiskach lub w przywilejach, które uważają, że nie będą pociągane do odpowiedzialności za swoje działania ze względu na swoją pozycję społeczną.
• Osoby cierpiące na grypę nie rozpoznają społecznych następstw swoich działań, które mogą powodować u innych szkody psychiczne lub fizyczne.
• Affluenza odnosi się również do dążenia do gromadzenia bogactwa i sukcesu, które mogą potencjalnie zniszczyć relacje i spowodować depresję i / lub lęk.
• Naukowcy społeczni obwiniają pojawienie się grypy we współczesnej kulturze, która fetyszyzuje bogactwo, ale zapewnia strategie pozwalające uniknąć tej sytuacji społecznej.

ZROZUMIENIE ZJAWISKA

Słowo „AFFLUENZA” jest kombinacją słów „zamożność” i „grypa”. Jest to przejaw kultury o silnych wartościach materialistycznych, w której gromadzenie bogactw uważane jest za jedno z najwyższych osiągnięć. Ludzie, na których podobno ma wpływ ten stan, zwykle uważają, że sukces ekonomiczny, do którego dążyli w jednoznaczny sposób, sprawia, że ​​czują się niespełnieni po osiągnięciu sukcesu. Żyją w ciągłym niezadowoleniu, ponieważ zawsze chcą czegoś więcej niż to, co już mają.


Zwolennicy teorii AFFLUENZY twierdzą, że osoby dotknięte tą chorobą działają przy założeniu, że pieniądze kupią im szczęście. Często jednak odkrywają, że pogoń za bogactwem pozbawia je spełnienia i sprawia, że ​​czują się wiecznie niezadowoleni. Często mają problemy z funkcjonowaniem w normalnym społeczeństwie i rozróżnieniem między dobrem a złem, ponieważ świat, w którym żyją, izoluje ich od reszty świata i uniemożliwia im rozwijanie empatii dla ludzi o skromnym pochodzeniu.


W społeczeństwie o rosnącej nierówności dochodowej osoby z przywilejami finansowymi częściej oddzielają się od ogółu populacji. Zjawisko to sprzyja poczuciu samowystarczalności: bogactwo sprawia, że ​​zasłużyli sobie na klasę społeczną o wyższym intelekcie i talencie, w wyniku czego reguły społeczne, które odnoszą się do innych ludzi, nie mają do nich zastosowania.

Objawy grypy obejmują krótkowzroczny nacisk na pracę i zarabianie pieniędzy, napięte relacje osobiste, depresję, wizerunek własny związany bezpośrednio ze statusem finansowym oraz trudności w interakcji z innymi osobami lub z nimi związane.

AFFLUENZA W MEDIACH

Jako warunek społeczny była przedmiotem książek i programów telewizyjnych i była wykorzystywana jako obrona w procesach karnych.
W grudniu 2013 r. Nastolatek z Teksasu, który uderzył i zabił czterech pieszych podczas jazdy pod wpływem alkoholu, został skazany na 10 lat próby i zerowy czas więzienia po tym, jak jego adwokat skutecznie argumentował, że jego uprzywilejowane wychowanie wyklucza jego zdolność rozumienia konsekwencji jego działań.
W czerwcu 2016 r. pływaczka z Uniwersytetu Stanford została skazana za napaść seksualną na studentkę na kampusie. Otrzymała sześciomiesięczny wyrok więzienia. Czytając wyrok i uzasadniając jego złagodzenie, sędzia w sprawie stwierdził, że kara pozbawienia wolności „będzie miała poważny wpływ” na oskarżonego. Krytycy twierdzą, że była to aluzja do bogactwa studenta i chronionego wychowania, które to czynniki miały wpływ na jego wyrok.

AFFLUENZA W AMERYCE

Affluenza jest najbardziej rozpowszechniona w opłacalnych ekonomicznie krajach, takich jak Ameryka Północna, która ma reputację surowego indywidualizmu. Jednak ostatnie badania wykazały, że dotarcie do najwyższego poziomu osób zarabiających jest znacznie łatwiejsze, jeśli poprzednie pokolenia twojej rodziny były na najwyższym poziomie, lub jeśli Twoi rodzice byli również na najwyższym poziomie, jeśli chodzi o osoby osiągające dochód. Klasa społeczno-ekonomiczna, w której rodzą się Amerykanie, silnie koreluje z osiągniętym statusem społecznym; utrwala to sytuację społeczną, w której rozwija się stan affluenzy.

Artykuł z 2019 r. Autorstwa dwóch badaczy ze Stanford opublikował badanie, w którym przeanalizowano „elastyczność międzypokoleniową” (IGE) amerykańskich rodzin – innymi słowy stopień, w jakim dochód rodziców wpłynął na zarobki dzieci w wieku dorosłym. Ogólnie rzecz biorąc, znaleźli średnią IGE wynoszącą około 0,5, co oznacza, że ​​dochód rodziców stanowi około połowy ostatecznego wynagrodzenia dziecka (IGE była nieznacznie wyższa dla mężczyzn niż kobiet – 0,52 vs. 0,47).
Jednak gdy spojrzeli na osoby z wyższego końca skali dochodów, korelacja była bardziej jak dwie trzecie. Więc masz większe szanse, że staniesz się zamożny, jeśli urodzisz się w zamożnej rodzinie.
To nie jedyne badania, które pokazują brak mobilności społecznej wśród bogatych. Richard V. Reeves, pracownik Brookings Institution, zauważył, że 30% dzieci urodzonych w najwyższym kwintylu rodzin, które zarabiają pieniądze, prawdopodobnie tam pozostanie. Kolejne 26% kończy jako drugi najwyższy kwintyl, jako dorośli.

„Przekazanie przewagi”
Istnieje wiele możliwych wyjaśnień tego, co naukowcy społeczni nazywają „międzypokoleniowym przekazywaniem korzyści”. Jednym z najbardziej podstawowych jest istotny wpływ edukacji na przyszłe płace. Bogatsi rodzice częściej mają stopnie naukowe, a tym samym służą za wzór dla swoich dzieci na uniwersytecie. Mają także środki, aby umieścić swoje dzieci w lepszych szkołach.
Badanie Johnsa Hopkinsa objęło około 800 studentów mieszkających w Baltimore od pierwszej klasy do późnych lat 20. Tylko 4% studentów o niższych dochodach zdobyło wykształcenie wyższe, w porównaniu z 45% dzieci z zamożniejszych rodzin. Studenci uzbrojeni w dyplom uniwersytecki mają znacznie lepszą pozycję do znalezienia dobrze płatnej pracy.
Badacze znaleźli również mniej oczywiste przyczyny przenoszenia bogactwa z pokolenia na pokolenie. Na przykład Reeves zauważa, że ​​badania wykazują, że zamożni rodzice spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi, prawdopodobnie przekazując więcej umiejętności i cech charakteru, które prowadzą do długoterminowego sukcesu.

Unikanie affluenzy”
Nie ma oficjalnej diagnozy affluenzy, co oznacza, że tak naprawdę nie jest to zaburzenie samo w sobie, ale raczej odnosi się do zestawu okoliczności i czynników środowiskowych, które przyczyniają się do niewłaściwego zachowania. Istnieją jednak sposoby, w jakie rodzice mogą pomóc w zapobieganiu jego rozwojowi u potomstwa.
W erze rodzicielstwa śmigłowca dzieci trzymają się w ciemności na temat pieniędzy i finansów, ale im szybciej zaczniesz uczyć ich o tych sprawach, tym bardziej staną się odpowiedzialni finansowo. Wiele się nauczy dzieci, obserwując cię, więc jeśli powiesz im o swojej ciężkiej pracy, pokaż im, jak oszczędzasz pieniądze w banku i nie oddajesz się impulsywnym zakupom, twoje dzieci też nie.

Jak bronić się przed grypą dostatku?

Naucz dzieci, jak obchodzić się z pieniędzmi.

Jeśli twoje dzieci nie rozumieją wartości pieniądza i sposobów zarządzania nim, są szanse, że nie będą go trzymały zbyt długo. Skutecznym sposobem nauczenia dzieci, jak obchodzić się z pieniędzmi, jest założenie ich z własnymi kontami bankowymi, w których można zaoszczędzić pieniądze, które zarabiają lub które są im przekazywane. Daj czek na urodziny lub święta, a oni mogą umieścić go na swoim koncie oszczędnościowym. Kiedy twoje dzieci są starsze, mogą kontrolować konto. Często zdarza się, że dziecko zaczyna cenić zaoszczędzone pieniądze i dwa razy myśli o wydaniu ich na coś frywolnego.

Wyznacz granice

Dzieci są na stałe przetestowane, aby sprawdzić, co może im uciec, ale jeśli ustalisz limity, stworzy to dorosłych odpowiedzialnych finansowo. Jeśli poddasz się wszelkim zachciankom swojego dziecka, może ono zapewnić mu natychmiastową satysfakcję i dług. I nie są to wartości, które będą chciały mieć wasze dzieci, gdy otrzymają dziedzictwo lub firma rodzinna zostanie przekazana. Weźmy na przykład prezenty: jeśli twoje dziecko otrzyma pieniądze, pozwól mu zaoszczędzić trzy czwarte i wydać jedną czwartą. Jeśli jego serce było nastawione na kupowanie czegoś za pieniądze, nauczy go, jak czekać i oszczędzać, zamiast natychmiastowej satysfakcji.

Nie pomagaj w trudnych sytuacjach

Prawidłowe obchodzenie się z pieniędzmi wymaga czasu, a dzieci popełniają po drodze wiele błędów. Ale jeśli twoje dzieci się zepsują, nie powinieneś ich ratować. Powiedzmy, że Junior przesadza z rezerwą na tydzień, ale naprawdę chce najnowszej aplikacji na iPhone’a. Jeśli poddasz się i kupisz dla niego, wyrządzasz mu wielką krzywdę. Dzieci muszą się nauczyć, że wszystko kosztuje, a ich wybór wydatków ma konsekwencje.

Bądź mądrym klientem

W tym nieustannie reklamowanym świecie dzieci muszą wcześnie dowiedzieć się, jak być mądrym klientem. Łatwo jest dać się nabrać na przepłacenie za coś lub zakup bezwartościowej gwarancji. Zadaniem rodziców jest nauczenie swoich dzieci, jak porównywać sklepy i jak znaleźć najlepszą ofertę. Badając każdy wielki przedmiot przed zakupem, dzieci nie tylko nauczą się podejmować mądre decyzje, ale także unikać pośpiesznych.

Zachęcaj swoje dzieci do pracy

W latach licealnych edukacja będzie głównym celem twoich dzieci, ale to nie znaczy, że nie powinny one zarabiać po drodze. Nie jest dobrym pomysłem, aby twoje dziecko pracowało codziennie po szkole, ale kilka zmian w lokalnym sklepie spożywczym w weekendy może znacznie przyczynić się do zaszczepienia silnej etyki pracy. Nawet wykonywanie prac domowych lub w sąsiedztwie może być sposobem na nauczenie dzieci o znaczeniu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *