Kreatywność

10 zabaw kreatywnych, dzięki którym będziesz mógł pracować zdalnie.

Wiecie, że poza szkoleniami, facebookami, a także szeroko zakrojoną pracą zdalną (od scenariuszy zajęć, po obróbkę filmów) pomagam w komunikacji.

 • Pandemia zbiera żniwa, dzieci nie chodzą do szkoły, natomiast rodzice pracują z domu. Jak w takiej sytuacji nie wychodząc z domu i wykorzystując technologię zapewnić opiekę najmłodszym tak, aby…
  • a) Nie zdemolowały nam chaty?
  • b) nie uprały cebuli w pralce, żeby mniej śmierdziała, czy moje ulubione…
  • c) nie grały w jengę nożami do steków.

Czy któraś z tych sytuacji wydaje Ci się znajoma? Mogłeś je usłyszeć od znajomych rodziców! Są prawdziwe. Czytaj dalej, a dowiesz się jak takim sytuacjom zapobiegać.

Pamiętaj, że poza zabawami w moim kolejnym artykule znajdziesz zasady, które musisz wypracować z dzieckiem, aby Twoja praca z domu była efektywna a dzieci wciąż się rozwijały.

 1. Odpowiedzialny gospodarz. Czy wiesz dlaczego dzieci tak chętnie pomogły Ci w kuchni? To proste, uwielbiają być dorosłe – w końcu nie wiedzą, co się z tym wiąże. Pozwól dziecku przyszykować dom na przyjście gości, niech zaplanuje, kto będzie siedział obok kogo, niech zrobi listę zakupów i popołudniowych atrakcji, tj, może przygotować zaproszenia na przyjęcie i wymyślić niestworzoną okazję do celebrowania. Co Ci to da? Będziesz wiedzieć w przyszłości, o jakim przyjęciu ono samo marzy i kogo należy na taką imprezkę zaprosić.
 2. Architekt, czyli lekcja modelarstwa. Uwielbiam tę zabawę ponieważ świetnie sprawdza się wśród rodzeństwa. Pozwól dziecku zaprojektować swój wymarzony model i stworzyć mu własny model.
 3. Meteorolog. Bibułę w kilku odcieniach niebieskiego, choć niekoniecznie jeden kolor też wystarczy. Spryskiwacz z wodą, dużą białą kartkę, watę oraz klej. Na dużej kartce przyklejonej w pionie do okna przyklejamy w górnej części różne kawałki bibuły w odcieniach niebieskiego. Gdy powstanie chmura oklejamy ją watą. Teraz można zacząć wytwarzanie deszczu. Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę obserwując już po chwili spływające smugi deszczu. Niebieska bibuła barwi wodę i sprawia, że z chmury spływają piękne strugi deszczu. Przebijające przez szybę światło dodatkowo wzmacnia efekty wizualne. Taka zabawa to doskonałe ćwiczenie małej motoryki, przygotowujące rączki do nauki pisania, a no i będziesz mieć czyste okna!
 4. Wielka gra planszowa. Potrzebujemy: Kartonów, taśmy klejącej, dużej ilości flamastrów i nożyczek. Odrysowujemy szablon na sześcian
 5. Przygody bajarza. Potrzebne będzie 6 klockiów typu Jenge, bądź jakiekolwiek inne drewniaki wielościenne i kolorowe mazaki. Zadanie jest niezwykle proste, jak też wyjątkowe. Poproś dziecko o namalowanie na każdej ścianie każdego z 6. klocków:
  1. postaci
  2. zabawek
  3. pory roku/elementu pogody (np. słońce, czy bałwan – postaraj się nakierować dziecko pytaniami typu. Co Ci się kojarzy z latem? Nie podawaj przykładów)
  4. pojazdów
  5. przedmiotu kuchennego
  6. rzeczy elektronicznych
   To aż 36 obrazków, czyli nie przelewki. Gdy skończy, niech Ci je wręczy, a ty rzucając tymi nietypowymi kośćmi wykorzystując hieroglify postaraj się ułożyć do nich historię.
 6. Razem, a jednak osobno – dzieci uczą się głównie poprzez naśladowanie, dlatego dużo łatwiej będzie im opanować nową umiejętność, kiedy będą mogły się na kimś wzorować. Jeśli chcemy zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy, zaproponujmy mu aktywności, które będą zbliżone do naszych. Przykładowo, jeśli potrzebujemy chwili na prace biurowe, niech maluch siądzie z nami przy tym samym stole i zajmie się rysowaniem. Naśladowanie dorosłych sprawia dzieciom wiele satysfakcji.
 7. Kamienne domino. Jeśli tak, jak w tym okresie nie masz jak nazbierać kamieni lub kasztanów – koniecznie przygotuj je z masy solnej lub domowej ciastoliny. Przepis na domową ciastolinę znajdziesz tu.
 8. Wydrapywanka, która spokojnie może powstać przy tym samym biurku.Potrzebujemy: Kartki z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarną farbę plakatową, temperę lub akrylową, szeroki pędzelek i patyczek drewniany ( patyczek do uszu lub można też użyć końcówki pędzelka). Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2cm, zamalowujmy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą. Wszystko możecie zobaczyć krok po kroku na naszym filmie poniżej. Na czarnej kartce możemy teraz pisać i odtwarzać różne wzory, litery i cyferki za pomocą drewnianego patyczka, drewnianej końcówki pędzla czy patyczka do uszu. Każdy wzór możemy łatwo zamalować ponownie czarną farba i tworzyć nowe litery i napisy.
 9. Kucharzymy. No dobra, jest przerwa na obiad, Dajmy dzieciom możliwość zabawy bezpiecznymi akcesoriami znajdującymi się w domu. Akcesoria kuchenne czy proste narzędzia są szczególnie pożądane. Dzieci poznają świat i uczą się poprzez naśladownictwo, a najważniejszym wzorem do naśladowania są właśnie rodzice. Gdy gotujesz obiad, może warto maluchowi dać mały garnek i drewnianą łyżkę? Niech też zrobi coś pysznego dla misia, czy taty.
 10. Zagubiony nauczyciel, czyli zaangażuj dziecko w zabawę z białą tablicą. Niech zostanie jej administratorem. Teraz wisielec, kalambury, czy odgadywanie marek samochodów spowoduje radość w oczach. Niepowodzenie będzie można wymazać nie niszcząc całego obrazu.

Pamiętaj, że dzieci często nie lubią bawić się same, ponieważ boją się samotności. Znajdź taką przestrzeń w której człowiek, którym się opiekujesz, czuł Twoją bliskość.

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się informacją, która gra/zabawa u Was udała się najlepiej – wrzuć zdjęcia i ciesz się niesfornym home office-m.

mw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *